A PFAS a „per- és polifluor-alkil anyagok” rövidítése. Ezek olyan molekulák, amelyeket egyedi, kívánatos tulajdonságaiknak köszönhetően széles körben használnak az iparban. Például kémiailag semlegesek, ellenállnak a sugárzásnak, a hőmérséklet hatásainak, valamint olaj-, víz- és folttaszítók. A PFAS anyagokat használó főbb ipari ágazatok közé tartozik a repülőgép és a védelmi ipar, az autóipar, a légi közlekedés, az élelmiszerekkel érintkező anyagok, a textíliák, a bőr és a ruházat, az építőipar és a háztartási termékek, elektronikai, tűzoltási, élelmiszer-feldolgozási és orvosi cikkek.
A PFAS anyagokat a RACHP (hűtés, légkondicionálás, hőszivattyú) szektorban is használják. Egyrészt a legtöbb fluortartalmú hűtőközeg PFAS, vagy azzá bomlik le.
Másrészt a RACHP berendezések általában PFAS anyagokat tartalmazó alkatrészei közé tartoznak a szűrők, O-gyűrűk, tömítések, alátétek, csapágyak és perselyek, membránok, ülékek, sapkák, kenőanyagok, érzékelők és hengerek.
A PFAS-okat a köznyelvben „örökéletű vegyszerekként” emlegetik, mivel nem bomlanak le könnyen a környezetben és gyorsan szétterjednek a vízben. A környezetbe jutva ezek a vegyszerek hajlamosak a vízbe vándorolni és ott sértetlenül maradni nagyon hosszú ideig.
A PFAS emberi egészségre gyakorolt káros hatásai közé tartozik a koleszterinszint emelkedése, az immunrendszer gyengülése, vese- és hererák, valamint májkárosodás, amint azt számos tudományos tanulmány is megerősítette.
Európai Unió
2023 januárjában Dánia, Németország, Hollandia, Norvégia és Svédország nemzeti hatóságai javaslatot nyújtottak be az Európai Vegyianyag-ügynökségnek (ECHA) a REACH területén a PFAS korlátozására az EU vegyi anyagokról szóló rendelete értelmében.
Ami a hűtőközegeket illeti, a javaslatban szereplő fő probléma a termék lebomlása során a trifluor-ecetsav (TFA) képződése, ennek a környezetben való megmaradása miatt. A PFAS-ként meghatározott egykomponensű hűtőközegek listája a következő: R-125, R-134a, R-143a, R-1234yf, R-1234ze(E), R-1336mzz(E), R-1336mzz(Z), R-1224yd és R-1233zd(E).
Figyelembe véve az összes ilyen hűtőközeget tartalmazó keveréket, nyilvánvaló, hogy az RACHP alkalmazásokban jelenleg használt hűtőközegek többségét a korlátozási javaslat elfogadása esetén betiltják. Az R-32 és R-152a azonban nem esik a PFAS korlátozás alá, ha a korlátozási javaslatot változatlanul hagyják. Nyilvánvalóan a természetes hűtőközegek is kimaradtak a PFAS definíciójából.
A PFAS korlátozási javaslat 2023-ban nyilvános konzultáción ment keresztül. A következő lépés az ECHA kockázatértékelési bizottsága (RAC) és a társadalmi-gazdasági elemzési bizottság (SEAC) véleményének közzététele arról, hogy a javasolt korlátozás megfelelő-e az emberek egészségét és a környezetet fenyegető kockázatokat, valamint a kapcsolódó társadalmi-gazdasági hatások csökkentését illetően. Ezt követően elküldik az Európai
Bizottságnak, aki a REACH Bizottsággal közösen dönt a lehetséges korlátozásokról. A határozattervezet ezután véleményezésre és jóváhagyása kerül az EU Parlament és az EU Tanácsa elé. A jóváhagyást 2025-re tervezik, 18 hónapos átállással az alternatívákra, de valószínűleg késni fog a konzultációs időszak alatt érkezett észrevételek nagy száma miatt.
Meg kell jegyezni, hogy bizonyos alkalmazások esetében, ahol a nemzeti biztonsági szabványok és az építési szabályzatok tiltják az alternatívák használatát – például a hűtőközegeknél az épületek RACHP-berendezéseiben – mentességet javasoltak. A javaslat 18 hónapos átmeneti időszakot és 12 éves mentességet is tartalmaz a meglévő RACHP-berendezések karbantartására és újra töltésére, ha nem állnak rendelkezésre „drop-in” alternatívák.
Eredeti cikk. LINK
コメント